Kürkçüden Çok Vergi Ödeyen İşçi

Please follow and like us:

Kayıt dışı ekonomi kredit1a.net un her zaman gündeminde olacak bir konu. O nedenle özellikle yer veriyoruz. Bir asgari ücretli yılda 711 lira öderken, kürk imalatçısı bu yıl sadece 423 lira vergi ödüyor.

Bekar bir asgari ücretlinin bu yıl ödeyeceği vergi 711 lira olurken, kürk imalatı yapanların kişi başına ödediği vergi tutarı 423 lirada kaldı. Gelir vergisi beyannamelerine göre Türkiye’de en yüksek geliri noterler elde ediyor.

Habertürk Gazetesi’nden Ahmet Kıvanç’ın haberine göre Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 2013 yılı gelirleri üzerinden bu yıl ödenen gelir vergisi beyannamelerine ilişkin veriler, kayıtdışı ekonominin yarattığı çarpıklığı bir kere daha ortaya koydu. Verilere göre, yüksek kazançlar elde ettiği bilinen meslek grupları gelirlerini gizledikleri için Maliye’ye de komik gelir beyanında bulundular. Tüm gelirleri kayıt altında bulunan noterler, diğer meslek gruplarında gelirler gizlendiği için Türkiye’nin en çok kazanan meslek grubu gibi göründü. Bekâr asgari ücretli işçinin ödediği aylık vergi bu yılın ilk yarısında 56.22, ikinci yarısında da 64.26 lira oldu. Asgari ücretlinin bu yılki toplam vergisi 711 liraya ulaşıyor. Buna karşılık, beyanname özetlerine göre çok sayıda meslek grubunun ödediği ortalama vergiler, asgari ücretlinin altında kalıyor.

KÜRKÇÜLERİN VERGİSİ AZALDI
Kürkçülerin ödedikleri vergi 2012 yılına oranla 2013’te azalarak 447 liradan 423 liraya düştü. Kürkçüleri yıllık 620 lira vergiyle bakkallar, 680 lirayla yeminli mali müşavir ve muhasebeciler, 686 lirayla da lokantacılar izledi.

EN YÜKSEK VERGİ NOTERLERDEN
Beyanname özetlerine göre, Türkiye’de en yüksek gelir vergisini yıllık 51 bin 101 lirayla noterler ödüyor. Tüm kazançları kayıt altında bulunan noterler kişi başına ortalama 278 bin lira kazanç beyan ettiler. Noterlerden sonra ikinci sırada yer alan doktorların ödedikleri yıllık vergi tutarı 8 bin 235 lira oldu. Doktorlar da kişi başına yıllık 93 bin lira kazanç beyanında bulundular. Üçüncü sırada 6 bin 393 lirayla ihracat ve ithalatçılar, dördüncü sırada 5 bin 561 lirayla eczacılar yer aldı.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir