Findeks Karekodlu Çek Sistemi

Please follow and like us:

Ticari faaliyetlerde kullanım alanı gittikçe genişleyen ve vadeli mal satışlarında daha çok kullanılan çeklerin, en büyük sıkıntısı karşılığının olup olmamasıdır. Ticari işletmeler tarafından, çekin alındığı andan itibaren karşılığının olup olmamasının bilinmemesi büyük bir risk taşıyordu. İşte bu çaresizliğe ve riske Türk mühendisleri dur demek için karekodu ismi verilen bir çek geliştirdiler.
Bu çek sayesinde çekin alındığı andan itibaren karşılığının olup olmadığı anlaşılmakta ve risk oranını % 80 oranında azaltmaktadır. Üstelik bu uygulama ilk kez Türkiye’de başladı. Bu yazımızda finans dünyasında çığır açan Findeks Karekodu Çek sistemi üzerinde faydalı bilgiler aktarmaya çalışacağız.
Karekodlu Çek, üzerine bankalar tarafından, banka ve şube bilgilerini, keşidecinin hesap numarasını ve çek numarasını içeren bir karekod basılmış olan yeni bir çek türüdür. Bu çeklerin üzerinde bulunan karekodu isimi verilen barkod kısmının, Findeksi’n geliştirmiş olduğu bir mobil uygulaması sayesinde okutulmaktadır. Bu uygulama akılı cep telefonlarına indirilebilmektedir.
İndirilen bu uygulamada açılacak olan merceği, çek üzerinde yer alan karekodu okutulur. Kısa bir süre sonra sistem çekin karşılığının olup olmadığı ekranda göstermektedir. Böylece çekin karşılık değeri anında öğrenilmiş olunuyor. Bu uygulama sayesinde hem çek sahibinin güvenirliği ortaya çıkmış hem de çeki alacak kişinin aklında oluşan Acaba? Sorularını da ortadan kaldırmış oluyor. Bu çeke sahip olabilmek için, çalışmış olduğunuz bankalara başvurmanız halinde rahatça alabilirsiniz. Bankanız sizden bir bilgi paylaşım (muvafakatname) almaktadır. Çeki aldık, sırada karekodu okutmaya geldi.
Onun için de Findeks.com adresinden çek raporu başlığından giriş yapılıyor. Daha sonra çekin üzerinde ki karekodu, cep telefonunuzun kamerası ile tarayın ve bekleyin. Kısa bir süre sonra ekranda çek sahibinin ismi, çek numarası bilgileri görünecektir. Yapılacak bilgi karşılaştırması sonrası çekin karşılığının olup olmadığı hemen anlaşılmaktadır. Bu sistemin diğer bir güzel yanı ise, karekodu taraması yapılırken, çek sahibinin onayı alınmasına gerek duyulmuyor.
Findeks hizmetlerinde, karşı tarafın bilgilerinin erişilmesi, karşı tarafın onayına bağlıydı. Burada onaya gerek kalmadan işlemlerini yapabiliyorsunuz. Bu uygulama sayesinde çekler iş yapanlar çok kısa bir süre sonra sonuca ulaşıp sağlıklı kararlar alabilmektedir.
Ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayan Findeks Karekodu Çek sistemi sayesinde risk oranı %80’e kadar indirilmiş olmaktadır. Findeks Karekodu Çek sistemi Çeklerin riskli bir ödeme aracı olmaktan çıkarmış oluyor.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir